• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Arkeoloji Domuztepe Höyüğü Arkeolojik Kazıları Haber ve Yorumlar

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Doğu Akdeniz’de Bir Mezopotamya Geç Neolitik köy yaşamından Kalkolitiğin ilk merkezileşme sürecine geçişi temsil eden bir yerleşim olan Domuztepe kazıları umut vaadediyor.


Türkiye Doğu Akdeniz’i olarak tanımlanan coğrafyanın iç kesimlerinde; Kahramanmaraş - Gaziantep il sınırına yakın bir konumda bulunan Domuztepe arkeoloji çevrelerince 1993 yılından beri bilinir. Bir Amerikan- İngiliz heyeti tarafından Kahramanmaraş ili sınırları içinde başlatılan arkeolojik yüzey araştırması esnasında tespit edilen yerleşim, muazzam genişliği ve üzerindeki arkeolojik malzemesiyle heyet üyelerinin dikkatini çekmiş; iki yıl yürütülen yüzey araştırmasında etraflıca araştırıldıktan sonra sistemli kazılar aynı heyet tarafından 1995 yılında başlatılmıştır.

2006 yılına kadar California Üniversitesinden Prof. Dr. Elizabeth Carter başkanlığında yürütülen kazılar 2008 yılında Manchester Üniversitesinden Prof. Dr. Stuart Campbell tarafından devralınmış ve 2012 yılına kadar aynı heyet tarafından sürdürülmüştür. İngiliz heyeti bazı finansal ve bürokratik nedenlerle kazılara devam edemeyeceğini ve kazıları devretmek istediğini bildirmesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı bu talebi uygun bulmuş; ancak kamulaştırma sorunları çözülünceye kadar kazıların Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü başkanlığında Hacettepe Üniversitesine mensup bir heyet tarafından yürütülmesi kararlaştırılmıştır. 2013 yılında bürokratik işlemler ve lojistik çalışmalara ağırlık verilmiş; 2014 yılında ise yeni kazı heyeti ilk kez arazi çalışmalarına başlamıştır Üzerindeki yaban domuzu yuvalarının çokluğundan dolayı yerel halk tarafından Domuztepe olarak adlandırılan yerleşim, Kahramanmaraş ili, Pazarcık ilçesi, Narlı beldesi, Emiroğlu köyü sınırları içinde; Aksu Nehri’nin küçük bir kolu olan Mizmilli Çayı’nın kenarında yer alır. Yaklaşık 20 hektarlık bir genişliğe sahip oval görünümlü höyüğün biri güneyde, diğeri kuzeyde olmak üzere iki konisi vardır ve bunların ovadan yüksekliği 15 metre civarındadır.

Domuztepe’nin bir Mezopotamya yerleşimi olduğu ilk kazı sezonunda tespit edilmiş; özellikle höyük yüzeyinin tümünü kaplayan Halaf boyalılarına ait parçalar dikkat çekmiştir. Eski kazı heyeti tarafından yürütülen çalışmalar daha çok höyüğün güney yükseltisindeki “Operation 1” olarak tanımlanan alanda yoğunlaştırılmış; bunun yanı sıra yerleşimin farklı yerlerinde de sondaj niteliğinde kazılar gerçekleştirilmiştir. Bu alanın orta kesiminde bir derinlik sondajı ile ana toprağa kadar inilmiş ve yerleşimin en alt katmanının MÖ 7000’lerde, yani Geç Neolitiğin en erken aşamasında başladığı saptanmıştır. Alanın hiç kuşkusuz en dikkat çekici buluntuları Ölüm Çukuru olarak tanımlanan bölümden gelmiştir. Çok sayıda insan ve hayvan iskeletinin yanı sıra bunlarla ilintili ritüel nitelikli arkeolojik buluntular bu alanı özel kılar.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Halkın vermiş olduğu isimler gerçekten çok doğal ve benim çok hoşuma gidiyor. Türkiye'nin birçok bölgesinde böylesine isimlerin verilmiş olduğunu görüyoruz. Yukarıda yazıda da belirtildiği gibi domuz yuvalarının çokluğundan domuztepe ismi verilmiş...
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#3
Dünyanın en eski Noel ağacı denilebilir diyor Domuztepe arkeoloji kazıları başkanı Doç. Dr. Halil Tekin ve "Noel ağacı şekline dönüşen bu ağacın kökeni aslında burası, yani Mezopotamya. Bunun bugün için bilinen en erken örneği Domuztepe'de bulunuyor." ifadesini kullanıyor. Domuztepe'de bulunan kaplardaki antik motiflerin her biri diğerinden ilginç.

Yakındoğu ifadesinin kullanıldığı dönemde en büyük yerleşim yeri olarak nitelendirilen Kahramanmaraş'taki Domuztepe Höyüğü'nde, "hayat ağacı" motifli kaplar bulundu.


Pazarcık ilçesi Kelibişler Mahallesi yakınındaki höyükte, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Tekin tarafından 2013'te Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü koordinesinde başlatılan, 2015'ten bu yana da Bakanlar Kurulu kararıyla yürütülen kazı çalışmalarına devam ediliyor.


Tekin başkanlığındaki çalışmalara, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra üniversite öğrencileri de katılıyor.

1996 yılında İngiliz-Amerikan ortak projesi olarak başlanan, 2013'te de Türk bilim insanlarınca devam ettirilen çalışmalarda önemli arkeolojik buluntulara ulaşıldı.


Kazı Başkanı Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Domuztepe Höyüğü'nde bulunan çanak çömleğin en ilginç tarafının üzerinde çeşitli kümülatif motiflerle Yakındoğu arkeolojisinde yaşam veya hayat ağacı olarak bilinen bir ağacın bulunması olduğunu söyledi.

Ağaç figürlerinin önemine dikkati çeken Tekin, "Zaman içerisinde Hristiyan dünyasında Noel ağacı şekline dönüşen bu ağacın kökeni aslında burası, yani Mezopotamya. Bunun bugün için bilinen en erken örneği Domuztepe'de bulunuyor." dedi.


- Antik vazo ve çömlekler üzerinde çam ağaçlarıDomuztepe'de bazı vazo ve çömleklerin üzerinde çam ağacı figürleri gördüklerini dile getiren Tekin, bunun, sıradan bir ağaç olarak değil, çok özel bir ağaç olarak, özellikle de inanç sistemi, ölü gömme geleneğiyle bağlantılı olarak ele geçtiği için çok dikkat çekici ve önemli olduğunu vurguladı.


Gelecekte bunun hakkında çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşıp kamuoyunu bu konuda bilgilendireceklerini ifade eden Tekin, şunları kaydetti:

"Sözünü ettiğimiz dönem, milattan önce 7 binlerden bahsediyoruz. Oldukça eski bir dönemden bahsediyoruz. Yakındoğu'da bu ağaç kültürünün ya da inanç sisteminin bilinen en erken örneği burasıdır. Farklı yollarla Domuztepe'den yayıldığını düşünüyoruz. Burada en eski örnek var. Buradan güneye, Basra'ya doğru inmiş, oradan Sümer uygarlığının önemli bir unsuru olmuş. Daha sonra Sümerlerle beraber Akatlar, milattan önce 3 binin sonlarında Hititlerde 'eya ağacı' olarak bildiğimiz yazılı belgelerde de geçiyor, benzer bir ağaç var. Bu ağaç yaşamı sembolize ettiği için çam ağacı... Çünkü hiçbir zaman ölmeyen bir ağaç. Bizim burada bulduklarımız da diken diken, telli yaprağı olan bir ağaç. O yüzden de yaşamın sembolü olduğunu düşünüyoruz."


Hristiyan dünyasına ilişkin yaptığı araştırmaya göre bu ağacın 1504'ten daha öncesine dair hiçbir iz olmadığını ifade eden Tekin, başlangıçta Hristiyan kültüründe böyle bir şey bulunmadığını söyledi.


- "Dünyanın en eski Noel ağacı diyebiliriz"

Ağacın Noel ağacına dönüşünü anlatan Tekin, şöyle devam etti:

"Ne zaman ki Marko Polo, Asya'ya geliyor. Burada pek çok unsuru alıp götürdüğü gibi muhtemelen bu ağaç kültürünü de alıp batı dünyasıyla tanıştırıyor. Orada da zaten bir anda çıkmıyor. 19. yüzyılın sonuna doğru Amerika Birleşik Devletlerine göçen Hollandalılar, Pagan diniyle bağdaştırarak bunu bir şekilde Hristiyan inanç sisteminin içerisine dahil ediyorlar. Sonrasında da ABD'de ticari bir unsura dönüşen Noel ağacı, 20. yüzyılın önemli bir unsuru haline geliyor. Burada parçalarını bulduğumuz bu çam figürlerine de dünyanın en eski Noel ağacı diyebiliriz."

Tekin, kazıda bulunan figürlerin büyük parçasının kendilerinden önce bulunduğunu belirterek, şimdi de daha küçük parçalarda "Noel ağacı figürleri"ne ulaştıklarını kaydetti.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#5
Domuztepe Höyüğü'nde 7 bin 500 yıl önce tasarım yapan deri ustalarının kemikten yaptığı bız aleti bulundu.Kahramanmaraş'taki Domuztepe Höyüğü'nde sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarında 7 bin 500 yıl öncesine ait, ustaların deriden kıyafet ve çanta gibi eşyaların tasarımında kullandığı kemikten yapılmış "biz aleti" bulundu.Tekin başkanlığındaki çalışmalara, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra üniversite öğrencileri de katılıyor.1996 yılında İngiliz-Amerikan ortak projesi olarak başlanan, 2013'te de Türk bilim insanlarınca devam ettirilen çalışmalarda önemli arkeolojik buluntulara ulaşıldı.
- "Besin kaynakları küçükbaş hayvanlar"

Geçmişte Domuztepe'de yaşayan insanların tam olarak yerleşik bir hayat sürdürmediğine işaret eden Tekin, tarıma uygun zirai alan bulamayan insanların yarı göçer yaşayıp, besin kaynakları olarak da küçükbaş hayvan kullandıklarını söyledi.

Bu yılki bölümü tamamlanan arkeolojik kazılarda farklı buluntuların ortaya çıkartıldığını dile getiren Tekin, bunlardan en önemlisinin, Hristiyan dünyasında Noel ağacı şekline dönüşen "hayat ağacı" motifli kaplar olduğunu, bilinen en erken örneğinin de Domuztepe'de yer aldığını anımsattı.Söz konusu kazılarda dönemin ustalarının kemikten yaparak dericilik faaliyetinde kullandığı "biz aleti"nin de gün yüzüne çıkarıldığını dile getiren Tekin, bunun o dönem bölgede dericilik faaliyetinin yapıldığının göstergesi olduğunu vurguladı.


Doç. Dr. Tekin, şunları kaydetti:

"Bir yerleşim yerinde eğer kemikten yapılmış 'Biz' ya da 'Bız' diye Anadolu'da tanımlanan nesne bulunuyorsa biliyoruz ki burada dericilikle ilgili etkinlik vardır. Anadolu'nun hemen hemen her yerinde ve pek çok dönemde kemik 'bız'lar vardır. Ne zaman ki metal, bakır, tunç ve demir bulunuyorsa 'bız'lar artık bu nesnelere dönüyor. Ama bu sözünü ettiğimi dönem taş çağı. Bulduklarımızla ilgili günümüzden 7 bin 500 yıl öncesi tabakalardan bahsediyoruz. Bu aslında çağdaş olan Anadolu'da görülebilecek bir şey. Bizim için gösterge bir dericilik etkinliğinin olduğunu, hayvan derisinden çeşitli kıyafet ve çanta gibi benzer nesnelerin yapıldığını gösteriyor. Bölgenin çeşitliliğinin orta çıkması açısından da bu önemli."Bur arada şunu da belirteyim höyükte yapılan 2017 kazıları son buldu
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#6
Kazılarda bulunan Mühürlere ait fotoğrafları konuda göremedim. Detay fotolar çok güzel.

haber-2017-09-muhur-kazi,c1I7SEWEHEO-i6BXPus_DQ.jpg
24421-20170901_2_25529338_25456363.jpeg
domuztepe-hoyugunde-8000-yillik-lider-muhurleri-bulundu.jpg
domuztepe-hoyugunde-8000-yillik-lider-muhurleri-bulundu-1.jpg
 

Üst