• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Dart’ı Türkler Mi Bulmuştur?

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Dart Nedir?

İç içe renkli halkalardan ve bunları kesen pizza dilimine benzeyen üçgenlerden oluşan küçük bir hedefe küçük okların (dart) elle atılarak saplaması şeklinde oynanan bir oyundur. Daha sonraları spor halini almıştır.

Türkiye Dart Federasyonun sitesinde yer alan bilgilere göre dart oyununun ortaya çıkışı 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Günümüzdeki şekline gelmesi ise 19. Yüzyılın sonlarına doğru olmuştur. Dünya literatüründe dartın İngilizler tarafından bulunduğu söylenir. Türk Dil Kurumu darta Türkçe karşılık olarak “oklama” demiş ve şöyle tarif etmiştir: Hedef noktaları dairesel olarak belirlenmiş nişan tahtasına küçük okların atılmasıyla oynanan bir oyun türü…

Bu kısa bilgilendirmeden sonra yukarıdaki görsel üzerinden konuşacak olursak minyatürde Yavuz Sultan Selim’in yuvarlak bir tahtayı okladığını görüyoruz günümüzden farkı ise duvara asılı olması değil bir kişi tarafından tutuluyor olmasıdır. Ayrıca Yavuz 1470 te doğmuştur. Görüldüğü gibi Dart Federasyonun belirttiği tarihle neredeyse ayın yıllar.

Tüm bu bilgiler ışığında Oklamayı yani Dartı bulanlar Türkler diyebilir miyiz? Şüphesiz gerçekler er yada geç ortaya çıkacaktır.
 

Üst