Paleontoloji Darth Vader Benzeri 245 Milyon Yıllık Fosil Bulundu

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Trias Dönemi'nde yaşayan dinozorlardan da yaşlı 245 milyon yıllık at nalı yengecinin fosili Star Wars filmlerinin fantastik kahramanı Darth Vader'ın maskesini andırıyor.


Yeni keşfedilen tarih öncesi yengeç; kabuk şeklinin Stars Wars filminin kötü kahramanlarından gücün karanlık tarafına hizmet eden Darth Vader'ın maskesini andırması nedeniyle bir anda dünya çapında meşhur oldu. Yeni yaratığa verilen isim de doğal olarak film kahramanının adından türetildi.

245 milyon yıllık atnalı yengecine Darth Vader'in adından hareketle Vaderlimulus Austrolimulidae adı verildi.

Paleontologlar, Vaderlimulus'un Austrolimulidae adı verilen nesli tükenmiş at nalı yengeç türüne akraba olduğunu tahmin ediyorlar.ibtimes sitesinin India Ashok imzalı haberine göre; Paleontologlar yengeç fosilini, ABD'nin Idahoeyaletinde keşfettiler. Araştırmacılar, 240 milyon yıl önce tuhaf şekilli atnalı yengecinin sığ sularda yaşadığını savunuyorlar. Atnalı yengeci kalıntısı aynı zamanda Kuzey Amerika'da bulunan Trias Dönemi'ne ait ilk fosil oldu.

New Mexico Kültürel İşler Dairesine göre, yeni keşfedilen fosil, Mesozoyik döneminin (252 ila 201 milyon yıl önce) ilk dönemi olan Trias Dönemi'nden kalma. At nalı Yengeçlerinin varlığının 470 milyon yıl öncesine dayandığı sanılıyor.Alman dergisi Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie'de yayınlanan makalede, paleontologlar yeni keşfin eski su altı canlılarının evrimi hakkında daha fazla bilgi sağladığını söylüyorlar.

Makalenin baş yazarı Allan J Lerner, "Vaderlimulus'un olağandışı vücut orantıları dikkat çekiyor" diyor.

Atnalı yengeçlerinin bugün yaşayan 4 ayrı türü var. Tarih öncesi canlıların modern akrabaları da "yaşayan fosiller" olarak adlandırılıyor; çünkü milyonlarca yıl varlıklarını sürdürmelerine rağmen, fiziksel görünümleri çok az değişmiştir. Tabi bu Vaderlimulus Austrolimulidae için geçerli değil.
 
Üst