Arkeoloji Danimarka'da 4000 Yıllık Çiflik Ortaya Çıkarılıyor

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Danimarka'nın Grönland'tan sonraki en büyük adası olan Kuzey Zelanda'da kurulan yeni bir kent olan Vinge'de, Geç Neolitik Çağ'dan kalma geniş bir çiftlik evinin ana hatları açığa çıkarıldı. Evin uzunluğu 45.5 metre, genişliği 7.2 metre ve 4.000 yıl öncesine dayanıyor.


Yaklaşık 40 metreden fotoğraflanan çiftlikten yuvarlak delik işaretleri görülebiliyor
[Fotoğraf: Martin Hamberg / SkyMonster.Com]

Arkeologlar, keşif yaptıklarında yeni bir istasyonun inşa edileceği alanı araştırıyorlardı.

Harika bir Buluş

Videnskab "Geç Neolitik Döneme ait devasa bir çiftlik evi olduğu ortaya çıktı. Roskilde Müzesi'nden bir arkeolog olan Jens Johannsen, "Şu ana kadar bu dönemden itibaren sadece dört çiftlik evi gördük "dedi.

"Ev bu dönemdeki diğer evlerden üç kat daha büyük ve bu büyüklükle bölgede de tek" dedi.


Evin iki girişli olması genç Neolitik dönemdeki bu ailenin evin içinde çiflik hayvanlarını da barındırıyor olabileceğini gösteriyor. Evin büyüklüğü ayrıca ev sahiplerinin zengin insanlar olduğunu göstergesi olabilir.

Ortaya çıkan bir üst sınıf

"Vinge evi, zamanın üst sınıf üyelerinden biri olmalıdır, çünkü o kadar büyüktür. Buna ek olarak, son derece enteresan bir şey çünkü bu, toplumda seçkin bir sınıfın işaretlerini görebildiğimiz ilk dönem "dedi.

Johannsen, sahibinin Avrupa'da dolaşmış olması, bronz tedarik edebileceği insanlarla temasa geçmesi gerektiğini düşünüyor. Çünük evin yapım tarzı diğerlerinden farklı olarak Almanya'da bulunan evlerden ve diğer Avrupa tarzı evlerden izler taşıyor.

Yapı tarzı, diğer Avrupa tarzlarının işaretlerini gösterir - diğerlerinden farklı olarak, Almanya'dan gelen özellikler.


Postonun yerini gösteren çiftlik evinin bir diyagramı
[Kredi: Jens Winther Johannsen]