Çin'in Kuzeyinde 240.000 Metrekarelik Mezarlıkta 2 Soylu Kadın Mezarı Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Çin Haber servisinden elde edilen bilgilere göre Shanxi Eyaleti Arkeoloji Enstitüsü yeni bir keşif yaptı ve bunu kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamada Çin'in Kuzeyinde yer alan Shanxi Eyaletinde Soylu kadınlara ait olduğu anlaşılan 2 mezar keşfedildi.


Rapora göre yeni bulunan mezarlar, 2014 yılında ilin güney kesimlerindeki Xiangfen ilçesi Taosi köyünde keşfedilen büyük bir mezar alanında ortaya çıkarıldı. 240.000 metrekarelik bir alanı kapsayan, site aristokratlar için İlkbahar ve Sonbahar Döneminde özel bir mezarlık olduğu düşünülüyor.


2 yeni mezarın kalıntılarından bir 30 yaşlarında hamile bir kadın olarak tanımlandı. Mezar sahiplerinin bacaklarında, boyunlarında, belleri, kolları ve ayaklarında yeşim takıları bulundu. Ayrıca mezarlardan bronz, yeşim, kil ve kemikten yapılmış birçok malzemede ortaya çıkarıldı.Türbelerde, her biri farklı bir boyutta ve hayvan desenleri ile süslenmiş sekiz eski bronz müzik aleti de buluntular arasındadır.

Araştırma ekibinin başında bulunan Wang Jingyan'a göre, Mezar büyüklüğünden, mezar mallarının türü ve kalitesinden yola çıkarak, sitede bulunan mezar sahiplerinin, dönemin üst sınıf üyeleriymiş gibi göründüğünü dile getiriyor.

Teosi köyü mezarlığı kazılarında görevli uzmanlar 1283 mezarı ve bu mezarlara ait birçok eseri gün yüzüne çıkardılar.
 

Üst