Arkeoloji Cambridge Yakınlarında Roma Mezarlığı Bulundu

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Cambridge yakınlarında Roma dönemine ait yerleşim yeri ve bir mezarlık ortaya çıkarıldı.
https://2.bp.blogspot.com/-VQbRcPdtnsM/Wku3UaZqNFI/AAAAAAACHpw/t3Uz9XKsZAI82WO9BfnkrRR_8fN_RicsQCLcBGAs/s1600/cambridge-1.jpg


Arkeolog Matthew Billings'le birlikte proje görevlisi David Ingham [Fotoğraf: Cambridge News]


Kazı Cambridge konut geliştirme alanında gerçekleşti.

Arkeologlar iki mezarlık ve 20'yi aşkın bireyi içeren birkaç mezarlık ortaya çıkardı.

100 kilogramdan fazla seramik ve hayvan kemiği yanı sıra bilezik, saç tokası, 200'den fazla bozuk para ve 11 kg'lık istiridye kabuğu bulundu.


Sitedeki seramiklerden bazıları [Fotoğraf: Cambridge News]

Mayıs ayında başlayan kazılara liderlik eden Kathy Pilkinton, "Bir sürü Roma kalıntısı bulmayı umuyorduk, ancak sonuçlar daha da ilginç oldu" dedi.

Her zamanki hendek ve çukurların yanı sıra kazıda önemli bir Roma binasının temelleri ve daha küçük bir Anglo-Sakson binası bulundu.

Sitenin bir kısmı o kadar iyi korunuyor ki Cambridgeshire County Council'ın Tarihi Çevre Ekibi, inşaatın başlamasından önce kazılan alanın geri kalan kısmını açık alanda korumaya bırakılmasına karar verdi.


Sitede bulunan bir Roma broşu [Fotoğraf: Cambridge News]

Kier Living Eastern, bulguların analizini finanse edecek ve nihai bir rapor Cambridgeshire'ın Tarihi Çevre Kaydında yayınlanacak.
https://4.bp.blogspot.com/-bzqBa9lJvS8/Wku3jsRb_KI/AAAAAAACHp8/mwLNecp6D2EezC43dEoJt4dGkPrMc4tnwCLcBGAs/s1600/cambridge-4.jpg

Roma süsleme parçası [Fotoğraf: Cambridge News]

Okul sakinleri de, bulguların ortaya çıktığı sunumlara katıldılar.Öğrencilere Cambridge'de ve Godmanchester arasındaki büyük Roma yolunun yanındaki sitede bulunan 2.000 yıllık eserleri ele alma konusunda eşsiz deneyim yaşatıldı.


Fenstanton İlköğretim öğrencileri, Kier sitesinde bulunan bulgular üzerine arkeoloji konuşuyor
[Fotoğraf: Cambridge News]

Okul müdürü Claire Worth, "Çocuklar çalışanların sunumlarına katıldı ve birçoğunu kendi araştırmasını yapma konusunda heveslendirdiler. Harika bir gündü." dedi.
 

Üst