Çalışmalar T Rex Tüylü Değil Diyor

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, şöhretini korkunç bir katil olarak tescil etmiş dev dinazor Tyrannosaurus Rex'in tüylü değil, pullara kaplı olduğunu gösterdi.


Trix adlı bir T rex'in iskeleti, "Şehirdeki T rex" sergisi sırasında 9 Eylül 2016'da Hollanda'nın Leiden kentindeki Naturalis Müzesi'nde kurulmuştur. [Fotoğraf: AFP / Marten van Dijl]
Yakın tarihli birçok araştırma T. Rex'in yakın ataları gibi tüylerle kaplı olduğunu ileri sürüyordu. Son yapılan araştırmadan elde edilen bulgular ise geniş gövdeli dinozorların tüyleri olmadığını ve onların tüylerden gelen sıcaklığa ihtiyaçları olmadığını ileri sürdü.

Yeni çalışma için, uluslararası bir bilim adamı ekibi T. rex'in ve tiranosaurid ailesindeki kuzenlerinin birkaçının müze örneklerini izledi ve fosillerden oluşan bir veritabanını derledi.

Örneklerin birçoğu arasında, Houston Doğa Bilimleri Müzesi'ndeki bir T. rex'in boynu, pelvisi ve kuyruğunun deri yamaları ve aynı zamanda genişletilmiş tyrannosaurid ailesinin diğer dört üyesinden alınan örnekler de vardı.

Bu grup dinozorlar dünya üzerinde Geç Kretase döneminde dolaştı, bu dönem 99 milyon'dan 65.5 milyon yıl önce uzanan ve bir asteroidin Dünya'ya çarptığı ve tüm kara canlı dinolarını yok ettiği zamana denk geliyor.

Ekip, tiranosauritlerdeki "yaygın tüy kaplamaları" nın (daha önce yaşamış olan) T. rex'in ve onun kuzenlerinin ortak atası Geç Cretaceous ile birlikte kaybolduğu sonucuna vardı.

Ekip, Royal Society dergisi Biology Letters gazetesinde yazan veriler, T. rex için tamamen pullarla kaplı olduğu hakkında "güçlü kanıtlar" sunuyor .

Basına yapılan özet açıklamada "Çok çeşitli tiranosaur türlerinin (T. rex dahil) fosillerinde bulunan ve günümüz sürüngenlerine benzer fosilleşmiş pullu cildi keşfediyoruz ... Bu bize büyük yırtıcı hayvanların daha geleneksel bir pullu derili resmi ortaya çıkarıyor" denildi.Tyrannosaurus Rex

Yine aynı açıklamada, "Büyük gövdeli tiranosauridlerin çoğu tüylü ve kısmen tüylenmişse bile bunlar sırt kısmı ile sınırlıydı" deniliyor.

Çalışma, neden T. Rex'in atalarının tüylerle kaplı olmasına rağmen, T.Rex'in gelişmiş bir evrimden geriye pullu bir yapıya neden döndüğünü sorguluyor.

Paleontologlar, ilk kuşların 150 milyon yıl önce ortaya çıktıklarını ve küçük tüylü dinozorların soyundan geldiğini düşünüyorlar.


Fosil örneklerinin şematik incelemesi​
 

Üst