• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Bulgular Peru’daki 15.000 Yıllık Uygarlığın Düşünülenden Daha Gelişmiş Olduğunu Gösteriyor

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Yaklaşık 15.000 yıl önce Peru kıyılarında yaşayan antik uygarlıklar, arkeologların önceden düşündüklerinden çok fazla gelişmişti. Bölgede bulunan eserler, bu bölgede yaşayan insanların deniz kaynakları kullanmak için etkili teknikler kullandıklarını gösterdi.


Arkeolojik alanda bulunan bir sepet. Fotoğraf: Florida Atlantic University’s Harbor Branch Oceanographic Institute​

Peru sahilindeki Huaca Prieta’nın bulunmuş olduğu bölge, Latin Amerika’nın en eski piramitine ev sahipliği yapıyor. Radyokarbon analizleri, 15.000 ila 8000 yıl önceye ait olduğunu gösteriyor.Bu büyük insan yapımı piramidin inşasından önce, bölgede insan varlığının izlerine ait buluntular ortaya çıkarıldı.

Arkeologlar, burada yapılan arkeolojik kazılarda, bu döneme tarihlenen çok sayıda antik eseri ortaya çıkardı. Bu eserler, kıyı Peru’daki kompleks bir toplumun kökeni ve ortaya çıkışı hakkında değerli ipuçları sunuyor.

Science Advances’de piyasaya sürülen araştırma, bu yiyecek kalıntılarının, taş aletlerin ve öteki kültürel nesnelerin yeryüzüne dağılmış ve gömülmüş hallerinin en kapsamlı analizini sunuyor.


Siteden alınan sepet kalıntıları bugün çağdaş sepetçiler tarafınca halen kullanılmakta olan yerel bir saz da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılmış. Daha detaylı sepetler, evcilleştirilmiş pamuktan yapılmış parçaları içeriyordu ve Yeni Dünya’da bilinen en eski boyaların bazılarını kullanarak renklendiriliyordu.


Fotoğraf: Florida Atlantic University’s Harbor Branch Oceanographic Institute​

Kompleks Gıda Tedariği:

Bulgular, Huaca Prieta’daki nüfusun, hayvanları tuzağa düşürmek ve diğer kaynaklar için takas yapmak da dahil olmak üzere yiyecek tedariki için çok çeşitli stratejiler kullandığını kanıtlıyor.

Araştırmacılar, avokado, fasulye ve büyük bir ihtimalle ehlileştirilmiş kabak ve kırmızı biber kalıntıları buldu. Bu türler çoğunlukla And Dağları’nın iç vadisinde ve batı yamacında yetiştiği için, değiş tokuşlarının kıyı nüfusu ile iç vadi nüfusu arasında erkenden gerçekleşmiş olabileceği düşünülüyor.

Arkeologlar, bölgede iki yüzlü taş aletler, zıpkınlar yada olta uçları bulunmadığını, sadece bu insanların deniz ürünleri toplamış ve yemiş olduklarını elde edilen kanıtlardan bildiklerini belirtti. Bu yüzden, bu insanların ağlar ve daha farklı yöntemlerle deniz kaynaklarından faydalandığı düşünülüyor.


Bölgede kesme ve sıyırma için kullanılan bayağı tek taraflı taş aletler bulunmuş oldu. Araştırmacılar, 13.500 ila 15.000 yıllık olduklarını tahmin ediyor. Fotoğraf: Tom Dillehay​

Sonuç olarak veriler, Huaca Prieta’daki ilk toplulukların kıyı ortamlarında çok çeşitli doğal kaynakları kullandığını gösteriyor. Besin temini için kullandıkları çeşitli stratejiler, olası iklim değişimlerinden ortaya çıkan tehditleri minimum düzeye indirmelerini sağlamıştı.

Bu tür çalışmalarla birlikte araştırmalar şunu gösteriyor ki, 15.000 ila 8000 yıl önce karmaşık bir Peru topluluğunun varlığına işaret ediyor.

Araştırmanın eş yazarı James Adovasio, “Ortaya koyduğumuz bu veriler, bu insanların yiyecek elde etmek için çok çeşitli yöntemler kullandığını gösteriyor. Bu da daha büyük bir topluma ve bununla birlikte gelen bürokrasi ve örgütlü dinin ortaya çıkışı şeklinde olguları ortaya çıkarıyor.” dedi.Huaca Prieta höyüğünün derinlerinde kazı yapılırken. Fotoğraf: Tom Dillehay
 

Üst