Arkeoloji Biristol Yakınlarında 300 Mezara Sahip Roma Mezarlığı Bulundu

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Konut yapımı için ayrılmış bir alanda Roma dönemine ait bir mezarlık ve yüzlerce mezar bulundu.


Yatton'da bulunan Roma mezar sitesi [Fotoğraf: Rebel Sage, Bristol Post]

Profesyonel arkeologlar, Yatton köyünün yakınlarında detaylı bir inceleme ve kazı yapmak için bölgeye gittiler. Arnolds Way'deki site 107 evin yapılması planlanıyordu.

Sahada yaklaşık 300 mezar bulunduğu düşünülmektedir ve buluntuların bozulmadan iyi korunduğu tahmin ediliyor. Bölgenin önemli bir Roma ve Roma öncesi yerleşim yeri olduğu biliniyor. Yakındaki Cadbury Tepesinde yapılmış olan daha eski kazılar sırasında antik heykeller bulunmuştu.

Mahalle sakinleri, bulguların kamuya açıklanmadığı yönündeki endişelerini dile getirdi ve sitelerin bölgenin üzerine inşa edilip konunun örtbas edileceğini dile gitiriyorlar.


Roma mezarlığına gömülü bir adam. Londra'nın Holborn Viaducta gömülmüş. Dişleri
, Roma diyetindeki gıdalar sonucunda parçalanmış ama sert gıdalar diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olmuş
[Kaynak: Rebel Sage, Bristol Post]

Kuzey Somerset Belediyesi, arkeologların çalışmalarına devam ettiklerini ve bölgeyi hazine avcılarından korumak amaçlı bulgular konusunda bir açıklama yapılmadığını söyledi. Çalışmalar sonrasında bulguların bölge sakinleri ile paylaşılacağı bir serginin yapılabileceğini de belirti.

Konsey sözcüsü "Arkeolojik araştırmaların Arnold'un Yolu'ndaki Bloor Homes gelişiminde konut geliştirme öncesinde yapıldığını doğrulayabiliriz.

Zoe Briffitt şunları söyledi: "Bu bölgede arkeolojik kalıntılar keşfedildi ve bölgeyi tam olarak anlamak için kazı ve analiz çalışmaları devam etmektedir. Bu araştırmalar, Kuzey Somerset Belediyesi arkeoloji talimatlarına uygun olarak gerçekleştirildi." dedi.


Londra'daki bir bölgede bulunan genç bir kadının iskeleti. Kemiklerin ve dişlerin analizi, araştırmacılarına kalıntıları bulunan insanlar hakkında çok şey söyleyebilir
[Kayanak: Rebel Sage, Bristol Post]

Bölgede ayrıntılı inceleme alanları belirlemek için bir jeofizik araştırması yapıldı.
 

Üst