Bilecik'te 2 Arabada Çok Sayıda Eser Yaklandı

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Dün bir kaçak kazıda 5 kişinin tutuklandığı Bilecik'te bugün gerçekleştirilen tarihi eser operasyonlarında, iki ayrı otomobilde çok sayıda tarihi eser yakalandı, 5 kişi gözaltına alındı.


Alınan bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, istihbarat üzerine Osmaneli ilçesinde çalışma başlattı. Yol kontrolünde S.E'nin kullandığı otomobilde yapılan aramada, Bizans ve Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen 5 heykel, 3 haç, 4 altın kolye ve küpe, 7 bronz objeyle 10 gözyaşı şişesi ele geçirildi.



Gözaltına alınan S.E. ve E.K. jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilirken, ele geçirilen tarihi eserler Bilecik Müze Müdürlüğüne teslim edildi.



Vezirhan beldesinde ise tarihi eser kaçakçılığı yapılacağı ihbarı üzerine iki otomobilde yapılan aramada Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen Afrodit heykel, 5 kabartma levha ve gümüş sikke ele geçirildi. İki otomobilde bulunan 3 şüpheli gözaltına alındı, ele geçirilen eserler incelenmek üzere Bilecik Müze Müdürlüğünde muhafazaya alındı.
 

Similar threads