Arkeoloji Araştırmalar Sahra Altı Cam Yapım Tekniklerine Işık Tutuyor

Orion

Site Başkanı
Yönetici
Araştırmalar camın Avrupa'ya gelişinden yüzyıllar önce Sahra altı Afrika'da üretildikleri yönündeki teoriye yeni kanıtlar buldu. Bu kanıtlar "cam üretim teknolojisinde yeni bir bölüm" olarak değerlendirildi.

Sahra altı Afrika camı [Fotoğraf: Abidemi Babatunde Babalola]
Makalenin yazarı Abidemi Babatunde Babalola, Harvard Üniversitesi ve Rice Üniversitesi'nden bilim adamlarının da bulunduğu bir ekip Nijerya'nın güneybatısında Ile-Ife bölgesindeki arkeolojik kazılar sırasında erken dönem cam yapımcılığına dair kanıtlar buldu. 12,000'den fazla cam boncuk ve birkaç kilogram ağırlığında çöp sayılabilecek cam parçaları da bu kanıtların en önemlileriydi.

Babalola, "Bu alan yüz yıldan fazla bir süredir camla çalışan bir atölye olarak kabul edildi. Camla kaplanmış kaplar ve boncuklar, yıllarca ithal camın yeniden eritildiği ve yeniden işlendiğinin kanıtı olarak görüldü." dedi. Bununla birlikte, 10 yıl önce yapılan araştırmalar burasının bir cam üretim merkezi olmadığına dair fikre karşı meydan okuyor. Araştırmacılar, Ile-Ife'ye bulunan cam boncukların analizlerinde, bazılarının bilinen cam üretim alanlarındaki kimyasal bileşimden çok farklı olduklarını tespit etti.

Araştırmacılar, kazıda elde edilen 52 cam boncuk üzerinde yaptıkları analizleri dünyanın birçok yeri ile karşılaştırdı. Analiz sonuçları kimyasal bileşimin Antik Dünya'daki Mısır, Doğu Akdeniz, Ortadoğu ve Asya da dahil olmak üzere bilinen herhangi bir cam üretim alanının kimyasal bileşimlerin hiçbiri ile uyuşmadığını ortaya koydu. Araştırmacılar boncukların, yerel jeolojiyi ve hammaddeleri yansıtan yüksek kireçli, yüksek alüminalı bir bileşimi olduğunu söylüyor.

Araştırmalar, cam imalatı ve kronolojisine dair doğrudan ve kesin kanıt olmamasına rağmen, Ile-Ife'de yerel üretim yapıldığına dair önemli kanıtlar sundu.