Antik Mısır'da Ölülerin Mumyalanması

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
Eski mısır döneminde yaşayanlar ölümden sonrada bir dünya olduğuna inanıyorlardı. İnsan ruhlarının ebediyen yaşaması için mumyalama yöntemi kullanılırdı. Mumyalama yöntemi Antik Mısır döneminde vücudu geri döndürme anlamı taşımaktaydı. Ölen insanların ilk önce burun kıkırdakları kırılırdı, ardından burun deliklerinden beynini vücudun dışına bir telle çıkartıp gözlerin içeri düşmemesi içinde beynin çıktığı yerden keten yerleştirirlerdi. Sonraki aşamalarda cesedi yan çevirir ve yan taraftan kesip içerideki bütün organları alınan ceset hurma şarabı ile yıkanır ve temizlenirdi. Organ çıkarma işlemi sırasında kalp cesetten çıkartılmazdı. Çünkü inanışlara göre kalp hesap vermesi gereken bir organdı.

Yıkanan cesedin içerisine çeşitli kokulu baharatlar serpiştirilirdi. Kötü kokmasını önlemek amacıyla dönemin çeşitli güzel kokularından koyarlar ve cesedi tekrar açtıkları yerlerden dikerek kapatırlardı. Akabinde ortalama 70 gün kadar Katrean denilen bir sıvının içerisinde bekletirlerdi. Formülünü hala bilinemeyen bu sıvı ilaç cesedin çürümemesi için sürülür ve her ceset için ortalama 40 gün mumyalama süresi bulunmaktaydı.

Sonrasında ise Cesetten çıkartılan organlar tamamen kurutulur ve natron denilen bir sıvıyla beraber saklanırdı. İç organlar ise kumaşla sarılıp mink tabut denilen dört bölmeli bir sandığın içine konularak kapatılırdı. 40 Günlük bir süreçten sonra tamamen suyu kaybeden ceset büzüşürdü ve tekrar yıkanarak eski haline gelene kadar aynı işlemler tekrarlanırdı. Sonrasında ise mumya altın kolye, mücevrahat gibi takılarla süslenerek örtme işlemi tamamlanırdı.
 

Üst