• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Antik Mısırda Dil ve Yazı

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Sırlarla dolu, bilinmeyenli çizgiler, resimler… Mısır yazılarında bunla kadar işaretler, şifreler, insanlar, hayvanlar, bitkiler, meyveler, araçlar, silahlar, geometrik şekiller ve daha fazlası vardı. Bunlar Tahta üstünde, taş üstünde ve sonsuz papirüsler üstünde bulunurlar. Tapınakların duvarlarında, mezar odalarında, anı levhalarında, tabutların, çekmecelerin üstünde bulunurlar. Mısırlılar antik medeniyetler arasında yazmayı en çok sevenlerindendir.


Hiyeroglif nasıl okunup yazılır? Mısır yazısı, çoğu, nesnelerin resimli olmasından rahatlıkla ayırt edilebilen 700'den çok işaretten oluşmuştu. Yukarıda gördüğünüz gibi, her bir işaret, hem özel bir nesneyi, hem de belirli bir sesi temsil ediyordu. Hiyeroglif yazısı soldan sağa yazılabildiği gibi aşağıdan yukarıya ya da yukarıdan aşağıya doğru da yazılabiliyordu. Burada okunuş yönünü anlamak için insan ve hayvanların yüzlerine bakılırdı. Hayvanların ya da insanların yüzleri sola dönükse soldan sağa, sağa dönükse sağdan sola okunurdu.

Mısırdaki Yazıcılar Neleri Kullanarak Yazarlardı?

Yazıcılar, mürekkep ve fırça kullanarak yazarlardı. Papirüs denen sazlardan özel bir teknikle yapılmış özel bir tür kağıda yazarlardı. Bunun haricinde ostraka olarak tanınan çömlek parçalarının üstüne de hiyeroglif yazılarını yazmışlardır.

Mısır hiyeroglif yazısı son derece karmaşıktı. Yazıcı ismi verilen kişiler, okumak ve yazmak için özel olarak eğitilmişlerdi. Bu yeti onlara toplumda güç ve saygınlık kazandırıyordu. Yazıcılar tapınaklarda ya da devlet görevlilerinin yanlarında yönetimsel işlerde kullanılmak üzere işlere giriyorlardı. Çoğunlukla yazıcılar vergi de ödemiyorlardı.

Daha sonraları Mısırlılar, hiyeroglif yazısının daha basit bir uyarlamasına geçtiler. Buna steno deniliyor ve iki türlü steno geliştirmişlerdir. Hiyeroglif yazısı ise, tapınaklardaki ve kamusal yapılardaki kayıtlarda kullanımı ile sınırlı kalmıştı. Mısırlılar, bir yazı şekli bulan en eski uluslardan biridir. Onların oluşturmuş oldukları alfabe bizim bugün kullandığımız gibi harflerden değil, resim ve işaretlerden oluşmuştu. Bizler Mısır yazısına "Kutsal yazı" manasına gelen hiyeroglif ismi veririz. Bu isimin kutsal olarak adlandırılmasını sebebi Mısırlıların, yazı yazma yetilerinin onlara ilim Tanrısı Toth tarafından verildiğine inanıyor olmalarından kaynaklanıyor.
 

Son konular

Üst