Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

Arkeoloji Akçakoca Ceneviz Kalesi Restorasyonu Sürüyor

Konu, 'Türkiye Arkeolojisi' kısmında 1yusuf tarafından paylaşıldı.

 1. 1yusuf

  1yusuf ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2017
  Mesajlar:
  456
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  4 yıl önce UNESCO dünya miras geçici listesine giren Ceneviz Kalesi'nin çalışmaların tamamlanmasıyla Akçakoca turizmine katkı sağlamsı bekleniyor.

  [​IMG]

  Batı Karadeniz’in en önemli tarihi eserlerinden olan Tarihi Ceneviz Kalesi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

  Yaklaşık 4 yıl önce UNESCO dünya miras geçici listesine giren Ceneviz Kalesi'nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yaz aylarında başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor.

  Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ceneviz Kalesi'nin, çalışmaların tamamlanmasıyla Akçakoca turizmine önemli bir katkı sunacağını söyledi.

  Kalede yapılan çalışmanın bitmesinin ardından Akçakoca’daki turist potansiyelinin artacağına inandıklarını ifade eden Yemenici, şöyle konuştu:

  "Kalenin şu anda tüm rekreasyon çalışmaları yapılmakta. Kalenin içi ve dışı orijinal şekilde yapılacaktır.Aynı zamanda peyzaj çalışmalarının ardından denize bakılan tarafa gezi parkuru da yapılacak. Parkurun içinde oturma alanları ve seyir terasları da olacak. Çalışmalar bittiğinde Ceneviz Kalesi'nin ayrı bir güzelliği ortaya çıkacak. Bu sayede de Akçakoca için önemli bir turizm yatırımını da yapmış olacağız."
   
 2. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  1.040
  Beğenilen Mesajlar:
  133
  Eşim Akçakocalı olduğu için yılda en az 2 - 3 defa giderim. Bahsedilen restore çalışmaları 2 yıldır sürüyor ama ben gözle görülür bir ilerleme göremedim. Kalenin bulundu yer turizm açısından zaten 2 adet bulunan plaj dolayısı ile bayağı turist çekiyor. Ama kaleye dönüp bakanların sayısı neredeyse yok denecek kadar az.
   
 3. 1yusuf

  1yusuf ★★★
  Gümüş Üye Bronz Üye Üye Yeni Üye

  Kayıt:
  4 Haziran 2017
  Mesajlar:
  456
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Restorasyonu Düzgün yapsınlarda varsın uzasın diyesi geliyor insanın....
   

Sayfayı Paylaş