Arkeoloji Adıyaman'da Yeni Mozaikler Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden elde edilen bilgilere göre Adıyaman’ın, Besni İlçesi, Suvarlı Beldesi’nde yer alan İkizce Mevkii’nde kaçakçılar tarafından kazılarak tahrip edilen bir alanda 2 odalı taban mozaikleri bulundu.


Adıyaman Müze Müdürlüğü kurtarma çalışmaları ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Söz konusu çalışmalarda, kuzey yönünde açığa çıkarılan 15,20 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki odanın tabanında dıştan içe doğru iki şerit kuşağı içinde mavi, beyaz ve turuncu tesseraların kullanıldığı geometrik motiflerle bezenmiş mozaik açığa çıkarılmıştır. Güneyde açığa çıkarılan 5,10 x 4,70 metre ölçülerindeki odada bulunan mozaikler üzerinde dağ keçisi ve kuş betimlemesi yer almaktadır. Mozaikte mavi, turuncu, siyah ile beyaz tesseralar bulunmaktadır. Gaziantep İli, Kargamış ilçesi, Lawrence evindeki mozaiklerle benzerliğinden dolayı M.S 5. yüzyıla tarihlendirilen mozaikler, Adıyaman Müzesi Müdürlüğü başkanlığında, Gaziantep Müzesi ve Gaziantep Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarından katılan uzmanların denetiminde Gaziantep Zeugma Müzesine taşınarak muhafaza altına alınmıştır”

Görüldüğü üzere bir kültür mirası daha kurtarılmış. Ama bölge mozaik bakımından oldukça zengin ve bir çok araştırmacı ve yazar (Örn. Hasan MAHİR) mozaiklerin taşınmasına karşı çıkıyor ve bu bölgenin açık hava müzesi haline getirilerek turizme kazandırılması gerektiğini savunuyor.

 

Karatekin Bey

★★★★★
Platin Üye
Üye
#2
Evet mümkünse o mozaikler taşınmasın. Bu hata daha önce yapılmaya çalışıldı ve sonuç hüsran ile bitti. Oldukları yer açık hava müzesine çevrilmeli bence. Mozaik resimleri bana biraz Roma işine benziyor gibi geliyor. Zira İstanbul'da bulunan dünyanın en büyük mozaik işçiliği Bizans sarayının kalıntılarında bulunmuştu. Sanki roma Bizans işçiliği gibi geliyor
 

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#3
Bunlar görünen yüz... Toprak altında daha niceleri vardır. Vatanımızın altı da üstü de tarih cenneti ama maalesef tarih, tarihi eser, kültür ve koruma bilincini öğretemiyoruz.
 

Üst