Haberler ABD 3 Parça Tarihi Eseri Lübnan'a İade Etti

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
#1
İç savaş sırasında Lübnan'dan kaçırılan 3 parça eser ABD'de yakalandıktan sonra ülkeye geri getirildi.


Lübnan'da 1975-1990 yıllarındaki iç savaş sırasında çalınan ve ABD'de ortaya çıkan 3 parça tarihi eserin ülkeye getirildiği bildirildi.

Kültür Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Sayda kentindeki Eshmun Tapınağı'ndan çalınan ve ABD'de ortaya çıkan tarihi eserler, geniş güvenlik önlemleri altında 3 sandıkta Uluslararası Lübnan Havaalanı'na taşındı.

Geri alınan tarihi eserler, 2 milyon dolar değerindeki "boğa başı" olarak bilinen mermer parçası, 8 milyon dolar değerindeki kafası ve ayakları olmayan, sağ elinde küçük bir hayvan taşıyan "yarım vücut" bir mermer parçası ile ABD'li yetkililerin geçen yıl sonunda New York'ta yaşayan bir Lübnanlının evinde el koyduğu 300 bin dolarlık heykelden oluşuyor.

Söz konusu tarihi eserlerin 2 Şubat'ta Beyrut Ulusal Müzesi'nde sergileneceği ifade edildi
 

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#3
Kayserili Araştırmacı Yazar Metin Soylu vardı... Piri Reisin haritasının Amerika'da sergiye gittiğini ve sergiden bize geri gelenin sahte olduğunu iddia ediyordu aklıma o geldi. :-)
 

Kenangezer

Üye
Yeni Üye
#4
Bir millet ne kadar eski tarihi eseri kanıt olarak elinde tutarsa o kadar güçlüdur gerçeğinden olabilir mi gerçekleri vermeme sebe bi olarak