Duyuruyu Kapat
Hoş geldiniz Umarız hoş vakit geçirirsiniz. İyi Forumlar...

300 Yıl Aradan Sonra Sultanahmet'te Baklava Alayı yapıldı

Konu, 'Türk Kültür ve Medeniyeti' kısmında Orion tarafından paylaşıldı.

 1. Orion

  Orion Site Başkanı
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Mart 2016
  Mesajlar:
  992
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Osmanlı padişahlarının Yeniçeri Ocağı'na ikramı geleneği Baklava Alayı, Sultanahmet Meydanı'nda yeniden canlandırıldı.

  Gösteri için Topkapı Sarayı'ndan çıkan temsili Yeniçeri bölüğü, mehter marşları eşliğinde Sultanahmet Meydanı'na kadar yürüdü. Bölük meydanda kurulan sahneye geldiği sırada yazar Talha Uğurluel tarafından vatandaşlara "Baklava Alayı"nın tarihi anlatıldı.

  Etkinlik, Sultanahmet Meydanı’nda 6 ayrı noktada kurulan stantlarda gerçekleştirildi. Baklava Alayını cep telefonlarına kaydeden vatandaşlar tarihi canlandırmayı şaşkınlıkla ve hayranlıkla izledi.

  Programa ev sahipliği yapan Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, yaptığı konuşmada tarihi geleneği yeniden yaşatmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, "Ramazanda burada olmak, şüphesiz çok önemlidir. Unutulmuş geleneklerimiz. Medeniyetimizin bize aktardığı bu miras, baklava alayı bu eserlerin ruhudur." diye konuştu.

  "Baklava Alayı" töreninin ardından Sultanahmet Meydanı'nda toplanan binlerce vatandaşa baklava ikram edildi.

  [​IMG]

  - Baklava Alayı geleneği

  Osmanlı'da 17. yüzyılın sonlarında ramazan ayının ortasında, padişahın askere iltifatı olarak saraydan Yeniçeri Ocağı'na baklava gönderilirdi.

  Söz konusu dönemde, İstanbul halkı, Baklava Alayı'nı seyretmek için sokaklara çıkarken, padişaha ve askere sevgi gösterilerinde bulunurdu.

  Baklavayı Osmanlı saltanatının bir sembolü haline getiren bu gelenek, Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasıyla sona erdi. Son Baklava Alayı, Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasından 2 ay önce yapıldı.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş