Arkeoloji 3. Yüzyıl Roma Parfüm Dükkanı ve Bir Mezar İspanya'da Açığa Çıkarıldı

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
İspanya'da bir Roma parfüm dükkanı ve antik bir Visigoth mezarlığı ortaya çıkarıldı. Göçebe bir Gotik kabileden bir kadının iskeleti de, arkeologlar tarafından keşfedildi. Bu izole edilmiş bir mezar ya da daha geniş bir mezar sisteminin parçası olabileceği düşünülüyor.

Göçebe bir Gotik kabileden bir kadının iskeleti, arkeologlar tarafından keşfedildi.
[Fotoğraf: CEN / Grup Comatel]

Kazılar sırasında duvarlar ve kaldırımlar da dahil olmak üzere birkaç yüzyıldan kalma taş Roma yapıları da bulundu. Arkeologlar tarafından binanın bir zamanlar bir Roma parfüm dükkanı olduğunu gösteren bazı cam şişeler ele geçirildi. İskeletin yaşı, kökeni ve Roman bölgesi, bilim adamları tarafından tarihlendirilmek için daha fazla analiz gerektiriyor.

Tarihi buluntular, aynı adı taşıyan doğu İspanyol bölgedeki Valencia'daki Plaza de Manises'deki kazılar sırasında bulundu. Otel firması Grupo Comatel'in bulunduğu inşaatçılar, ilk olarak Visigoth grubunun bir parçası olan 25 yaşındaki bir kadının iskeletini buldu.

Visigoths, Roma İmparatorluğu'nun sonlarına doğru Avrupa'ya yayılmış olan Doğu Germainik Gotların bir koludur. İşaretsiz olan mezarın müstakil bir mezar mı yoksa daha büyük bir alanın parçası mı olduğu henüz bilinmiyor.​

Kazılar sırasında duvarlar ve kaldırımlar da dahil olmak üzere birkaç taş Roma yapısı da buluntdu [Fotoğraf: CEN / Grup Comatel]
Site, kömürleşmiş çatı kirişleri ve binanın çöküşünden kaynaklanan duvar sıvaları ve duvar resimleri parçaları ile kaplıdır. [Fotoğraf: CEN / Grup Comatel]

Romalılar Parfümü Ne İçin Kullandı

Romalılar parfümleri tanrılara ve cenaze ritüellerinin bir parçası olarak kullandılar. Zeytinyağı ve macerated çiçeklerden yapılmış, onları modern versiyonlardan daha ağır kılıyordu.

Buluntular, önerilen bir otel için bir asansör kurulumunun kazılması sırasında gerçekleşti. Çalışmalara sorumlu arkeolog Maria Luis Serrano Marcos ve antropolog Llorens Alapont Martin, projeyi Valencia şehir konseyi gözetimi altında yürütüyor. Kazılar Kasım başında başladı ve en az bir ay daha süreceklerini söyledi.

Las Provincias'a göre "Bölge Roman şehrinin merkezinde forumun yanında, buda bizim parfümeri olduğunu düşünmemizi sağlıyor" dedi.

İspanya'da yalnızca bir tanesi Barselona'da diğeri Elche'de olmak üzere iki tane daha parfümeri dükkanının belgelendiğini de sözlerine ekledi.
 

Similar threads