• Haftalık Video Serisinden Yeni Videomuz Yayımlandı İzlemek İçin Tıklayın Uluburun Batığı

Antropoloji 15.000 Yıl Önce Yamyamlık Olabilir

Orion

Site Başkanı
Yönetici
#1
İngiltere Doğal Tarih Müzesi'nden Silvia Bello ve meslektaşları tarafından açık erişim dergisi PLOS ONE'da yayınlanan bir araştırmaya göre, insan kemikleri Paleolitik dönem boyunca yamyam tarzı bir ritüelin parçası olarak kazınmış olabilir.


Gough Mağarası'ndan oyulmuş ve çizilmiş insan kemikleri [F: Bello ve arkadaşları (2017)]
İnsani kemik kesikler ve hasar gören Magdaleniyen (yaklaşık 12-17.000 yıl) Avrupa sitelerinde görülmektedir. En yaygın topluluklardan bir tanesi İngiltere, Somerset'teki Gough's Cave'de bulunmaktadır. Sitedeki insan kemiklerinin daha önceki analizi insanlarda yamyamlık bulgusu olarak görülmüştü ancak paleontologlar kemiklerdeki işaretlerin bazılarının kasıtlı olarak kazınmış olup olmadığı veya sadece katliamın sonucu olup olmadığı konusunda fikir birliğine varamamışlardı.

Bu çalışmanın yazarları, 1987'de Gough's Cave'de kazılarından elde edilen sağ insan yarıçapını inceledi. Kemik kesim izleri, vuruş hasarları ve insan diş izleri ile bir tarafta olağan dışı zikzak çizgileri ile değiştirildi. Bu zikzak çizgilerinin kemiğe kasıtlı olarak gravürlenmesinin bir sonucu olup olmadığını araştırmak için, Araştırmacılar işaretlerin makro ve mikro-morfometrik analizini kullandılar ve onları aynı dönemin diğer bulguları karşılaştırdılar.

Araştırmacıların analizi, işaretlerin kasıtlı olarak oyulduğunu ortaya koyuyor; bu da, bu gravürlerin çok etaplı bir yamyam ritüelinin amaçlı bir bileşeni olduğunu ileri sürüyor. Araştırmacılar sadece gravürlerin sembolik önemi üzerine spekülasyon yapabilirken, Paleolitik dönemde daha önce tanınmamış yamyamlık cenaze davranışının erken ve benzersiz bir örneğini temsil ettiklerini ileri sürüyorlar.

Calleva Doğal Tarih Müzesi Araştırmacısı Silvia Bello, "Bu kemikte yapılan değişiklikler dizisinin oymağın uygulamada kasıtlı bir bileşen olduğunu ve sembolik çağrışımlardan zengin olduğunu ortaya koyuyor." dedi.
 

Üst