Arkeoloji 14.500 Yıl Önce Kara Çöl'de Yeşil Bir Alan

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#1
Ürdün doğusundaki Kara Çöl'deki avcı toplayıcıların bıraktığı mimariler ve yapılan kazılar, bu bölgede Geç Pleistosen'de tanımlanmayan yabani koyunların kemiklerini ortaya çıkarmıştır.

Kazıları yöneten Kopenhag Üniversitesi arkeologlarından oluşan ekibe göre, bu keşif, bölgenin çoğu zaman 'marjinal bölge' olarak gösterilmesine bir kanıt, 14.500 yıl önce vahşi bir koyun popülasyonu da dahil olmak üzere çeşitli iddiaları destekler nitelikte.


Yaklaşık 14.500 yıl öncesine tarihlenen Kara Çölü'ndeki bir kısmı yer altında kalmış bazalt döşeli yapı
[Kopenhag Üniversitesi]


Royal Society dergisi Open Science'te yayınlanan Kopenhag Üniversitesi arkeolog ekibi tarafından yapılan bir araştırmada, Ürdün doğusundaki Kara Çöl olarak bilinen bölgenin yabani koyunların yaşamlarını sürdürebileceği ortamların olduğu belirtildi.


Kopenhag Üniversitesi'nden Zooarchaeologist Lisa Yeomans"Natufian ve Pre-Pottery Neolitik Çağ avcı-toplayıcı birikintilerinden gelen faunal kalıntıların morfolojik ve metrik analizlerine dayanarak, yabani koyunların yıl boyunca yerel ortama yerleşeceğini ve insan popülasyonu için önemli bir kaynak oluşturduğunu belgeleyebiliriz. Bununla birlikte, en önemlisi mouflon olarak belirlenmiş önemli miktarda kemik varlığı, bilinen yabani koyun popülasyonunu genişletiyor, bu da eski vahşi hayvan dağılımlarını düzgün bir çizgi olarak gösteren geniş ölçekli haritalara güvenemiyoruz demektir. "dedi.

Adaptif avcı-toplayıcılar

Bununla birlikte, son araştırmalar, doğu Ürdün'ün bu "marjinal çevresi" insanlara çeşitli türler avlamak için fırsat tanıyan kaynak açısından zengin bir çevre olduğunu göstermiştir.

Kaynak: Kopenhag Üniversitesi