Arkeoloji İsviçre'de Otopark Kazısında Bronz Çağ Mezarları Keşfedildi

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Yeni bir otopark için temel çalışması yapan işçiler, bir kılıç, mücevher ve diğer süs eşyaları gibi zengin bir eser barındıran bir Bronz Çağı savaşçısının mezarını keşfetti.


Bronz Çağı savaşçısının mezarında, birçok hazine açığa çıkarıldı [Fotoğraf: SBMA - ARIA SA]


Mezarlar, İsviçre'nin Fransızca konuşulan kısmında yer alan Sion şehrinde keşfedildi. Eserler M.Ö. 850-400 yılları arasında tarihlenmiştir. Bronz Çağ'ın ikinci Demir Çağı'na geçtiği bir dönemde.

Yetişkin bir erkeğin kalıntıları arasında, ustura bıçağı da dahil olmak üzere çok sayıda süs eşyası ile birlikte fildişi sopa ile bronz bir kılıç keşfedildi.


Aynı alanda 'Torklu Kadın' olarak adlandırılan bir diğer ceset bulundu. Bronz mücevher - dört kolye (veya tork), iki kol bilezik, ayak bileği halkası (halhal), kemer ve giyim malzemelerinin yanı sıra ortaya çıkarılan altın diskler ve bileziklerden oluşan bir kolye ile beraber 2 kadın cesedi buluntular arasında

Sion'taki Don Bosco sitesinde daha önce diğer arkeolojik değeri bulunan hazineler ortaya çıkarılmıştı ve park yeri inşa edildikçe kapsamlı bir kazı yapılmaya başladı.
 

Similar threads