Arkeoloji İsveç'te Bulunan Altın Paralar Bir Katliam Hakkında İpuçları Veriyor

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
Arkeologlar Çarşamba günü The Local'a verdiği demeçte, bir İsveç adasında bulunan altın yüzük ve altın sikkelerin bölgenin tarihine ışık tutacağını ve 5. yüzyılda gerçekleşmiş olan bir katliamın sebepleri hakkında fikir vereceğini söyledi.


Madeni para ve altın yüzükler [Fotoğraf: Daniel Lindskog]

İsveç'in güneydoğu sahillerindeki Öland'de çember bir alanda yapılan keşif için 'yılın keşfi' olarak vurgulandı.

Arkeologlar Clara Alfsdotter ve Sophie Vallulv geçtiğimiz hafta ada ile Roma İmparatorluğu arasında yakın temasta bulunduğu yönündeki bir teoriyi doğrulayan iki yüzük ve bir para ortaya çıkardı. Yakın bir zamanda, ekip bir zamanlar önemli olduğu düşünülen bir evde Roma cam parçalarını buldu.

Sikkeler 425 - 455 yılları arasında hüküm süren Batı Roma İmparatoru Valentinian III şerefine yapıldı. İmparator madalyonun bir tarafında, ayağını bir keşik başın üzerine koymuş şekilde resmediliyor. Döneme ait sikkelerde ortak bir motif olarak Valentinian III vurgulanıyor. Benzer bir altın sikke 3 yıl önce bulunmuştu.


Para, 425 ve 455 yılları arasında hüküm süren Batı Roma İmparatoru Valentinian III yapıldı
[Fotoğraf: Daniel Lindskog]


Yüzükler bölgede bulunan kadın iskeletleri ile aynı derecede ilginç. Bölgede bulunan pek çok iskeletin kadın olarak tanımlanmamasına rağmen, bir kadına ait olduklarını gösteriyor.

Proje lideri Helena Victor The Local'a "Mücevher yatakları bulsak da daha önce böyle hazineleri bulamadık" dedi. "Altın bulmak her zaman heyecan vericidir - ekip her zaman bu günü hatırlayacaktır .Bu bizim için ço önemli çünkü artık evin bulunduğu yer ile ilgili daha çok şey biliyoruz, özel bir amacı var gibi görünüyor bir şefin veya küçük bir kralın evi olabilir." dedi.

Victor, Sandby Borg'un arkeologlar için heyecan verici bir site olduğunu belirtti çünkü bölgeyi kaplayan ve 5. yüzyılda yapılmış olan katliamın kurbanları oldukları şekilde gömüşmüş. Victor, "Vücutlar yatarken olduğu gibi gömülmüş ve bu anda zaman donmuş ve ölüler yalan söylemez." dedi.


Sandby Borg, İsveç'in güney-doğu kıyısı kapalı Öland üzerinde Fotoğraf: (Sebastian Jakobsson)

Bu keşif, Kalmar'ın ilçe müzesinin 2011 yılından bu yana her yıl düzenlediği Sandby Borg'daki bu yılki kazıların son haftasında gerçekleşti.

Şimdi, yüzük ve madeni paralar uzmanlar tarafından temizlenecek ve müzede sergilenmeden önce Öland'deki geçmiş kazılarda bulunanlara kıyaslanacak.
 

Similar threads