Arkeoloji İsrail'de 1.500 Yıllık Bizans Mozaikleri Bulundu

Orion

Site Başkanı
Yetkili üye
#1
İsrail'deki arkeologlar, bir zamanlar bir kilise veya manastırın zemini olan 1,500 yıllık Hıristiyan mozaikleri ortaya çıkardılar.


Fotoğraf: Sasha Flit, Tel Aviv Üniversitesi


Yapının zemininde Yunanca yazılı bir yazıt, arkeologlara hayati bir ipucu verdi. Yazıt, antik Gürcü takviminde bir tarihten bahsediyor ve uzmanlara binanın yapılışı hakkında ipuçları veriyor. Zeminde Tarih olarak 292 yılı yazıyordu buda MS 539'a karşılık geliyor.


Fotoğraf: Sasha Flit, Tel Aviv Üniversitesi

Yazıyı deşifre eden Kudüs İbrani Üniversitesi'nden Dr. Leah Di Segni, "Bu yazıt, Gürcistan takviminin bu topraklarında Gürcistan'da kullanılmadan yıllar önce ortaya çıktığının kanıtıdır" dedi.

İsrail Eserler Kurumu, Tel Aviv Üniversitesi ve Almanya'daki Göttingen Üniversitesi ile Leipzig Üniversitesi'nden uzmanlar da projeye katıldı.


Fotoğraf: Anat Rasiuk, İsrail Antikalar Yetkilisi2015 yılında Tel Aviv ile Kudüs arasındaki Bizans dönemi dinlenme yerinde 1.500 yıllık bir kilise keşfedildi. 2014 yılında aynı dönemden kalma başka bir kilise kalıntıları güney İsrail'de ortaya çıkarıldı.

Uzmanlar ayrıca, İsa'nın havarileri Peter, Andrew ve Philip'in evi olan Bethsaida köyü Julias'ın kayıp Romalı şehri bulduklarına inanıyorlar.
 

aysun35

★★★
Gümüş Üye
Bronz Üye
Üye
Yeni Üye
#2
Burada bulunan Kilise ve Manastırın kalıntıları 1000 den fazla genç öğrencinin katılımı ile yapılan küçük kazılar sayesinde çok hızlı bir şeklide ilerliyor. Anladığım kadarı ile bir sponsor lise çağındaki bu öğrencilerin ücretlerini karşılıyor.

Bulgular arasında yeni mozaikler ve dönemin Türkiye topraklarından geldiği düşünülen mermer parçaları bulunuyor. Parçalar arasında büyük işlenmiş taşlardan yapılmış duvar kalıntıları ve haçlar, mermer pencere perdelerle süsleri, mermer sütunların tabanı da dahil olmak üzere çeşitli mimari unsurları bulunuyor.

Kazıda ortaya çıkarılan bazı mozaiklerden bazı fotoğraflar.

 

Similar threads