İlk Türk Medeniyeti İskitler

forumda yeniyim konulara baktım biraz, genelde bilgi dolu paylaşımlar fakat ben soru niteliğinde konu açıyorum Türk tarihini inceledim ve Sümerlerden ayrılan İskitlerin ilk Türk medeniyeti olduğu kanısına vardım tarihleri M.ö 10 y. kadar gidiyor daha öncesi varmı Türklerin ?

Kappadox

★★★
Gümüş Üye
Üye
Öncelikli olarak formuma hoş geldiniz. Forumun daha fazla konu, bilgi paylaşımı ve youtube kanalı ile etkileşim için yönetim çalışıyor. Umuyorum ki daha kaliteli bir forum olacak. Sorunuza gelecek olursak İslamiyet Öncesi Kurulmuş Türk devletleri konusunda fikir birliği bulunuyor. Bunlar

1. Asya Hun İmparatorluğu (MÖ 220 – MS 48)
2. Avrupa Hun Devleti (352 – 486)
3. I. Göktürk Devleti (552 – 630)
4. II. Göktürk Devleti (682 – 745)
5. Uygurlar (745 – 840)
6. Diğer Türk Devletleri
Avarlar (Juan Juanlar, 560 – 805)
Kırgızlar (840 -1207)
Hazarlar (630 – 968)
Bulgarlar (583 – 665)
Karluklar
Türgişler (659 – 766)
Macarlar
Peçenekler
Oğuzlar
Kumanlar (Kıpçaklar)
Sibirler (Sabirler)
Akhunlar

Devletleşmenin ötesinde Türk kavimleri kökenlerinin 4000 veya 6000 yıl öncesin yani M.Ö 2000 - 4000'li yıllara dayandığı söylenmektedir. Tarih kitapları bu kavimlere Ön Türkler yada Proto Türkler diyor. (şahsi olarak bazı itirazlarım var ama neyse) Bu noktada belirleyici olarak yaşayış biçimleri, dilleri ve bıraktıkları eserler bakımından Türklere en yakın olanlar şunlardır:

Anav Kültürü: Batı Türkistan bölgesidir. Çanak-çömlekler vardır.
Afanesyova Kültürü: Avcı ve savaşçı bir kültürdür. Koyun ve at beslemişlerdir.
Andronova Kültürü: Orta Asya kültürleri arasında alanı en geniş olandır.
Karasuk Kültürü: Hayvancılık, çiftçilik ve madencilik yapmışlardır.
Tagar Kültür: Hançer, ok ucu iğne, bilezik, küpe gibi eşyalar bulunmuştur.

İsitler konusuna gelecek olursak, bazı tarihçilerimiz Türk tarihini çok daha gerilere ve hatta Sümerlilere kadar dayandırıyor. Sümerlilerdeki dil ve Türkçe arasında birçok benzer kelimeler ve köken birlikletlikleri konsunda araştırmalar bulunuyor. Atatürk'te Türklerin kökenileri konusnda kafa yormuş, Güneş Dil Teorisi ve Mu Kıtası konularında çalışmalar yapmıştır.

İskitler, M.Ö.VII yüzyılda Avrupa ile Asya'nın batı kesiminde, Tuna ile Volga ırmakları arasındaki bölgede yaşamış bir Orta Asya kavmidir. Bahsettiğim gibi İskitler (Saka) dan çok daha öncesinde Türk medeniyeti kalıntıları bulunmaktadır.

Resmi olarak görünen tarih hemen hemen anlatığım şekildedir. Ama özellikle devletleşme döneminden önceki Ön Türkler konusunda yeteri kadar araştırma yapılamadığını düşünüyorum.